Taniec w ciąży

                             
Dlaczego właśnie taniec?

   Ruch w ciąży jest jak najbardziej wskazany, pod warunkiem, że nie ma ku temu przeciwskazań medycznych. Poród to trudne zadanie, wymagające nie lada wysiłku, dlatego w ciąży warto się do tego przygotować i podjąć lub kontynuować aktywność fizyczną. A właśnie taniec jest jest jedną z najbardziej bezpiecznych form ruchu, nadających się dla przyszłych mam.

   Bezpieczną pod warunkiem, że dostosujemy intensywność i zakres ruchów do naszego wyjątkowego stanu, trymestru oraz skonsultujemy się z lekarzem.  Oczywiście najlepiej ćwiczyć pod okiem instruktora, którego wcześniej poinformowałyśmy o naszej ciąży. Dla tych które nie mają takiej możliwości, oraz dla instruktorek, które nie mają "ciążowego doświadczenia" przygotowałam tą stronę, by podzielić się własnymi spostrzeżeniami i zdobytą wiedzą.

                             Dlaczego taniec brzucha?

     Jest to forma tańca którą ćwiczę i której uczę od lat. Stąd wiem, że ma  ona ogromny zakres płynnych ruchów, które idealnie nadają się dla kobiet w ciąży, z których można stworzyć wiele kombinacji odpowiednio dostosowanych intensywnością do danego trymestru ciąży. Nazwa taniec brzucha może nas nieco zmylić, gdyż wcale nie musimy angażować tej partii ciała, wręcz przeciwnie, skupić się na wzmocnieniu, ud, pośladków, poprawie postawy, poznaniu technik odciążających kręgosłup, aż wreszcie ruchów miednicy, które ułatwią nam poród i zmniejszą bóle podczas jego trwania.

Od czego zacząć?

Na sam początek polecam, obejrzeć opracowanie " Zasady BHP", które znajduje się na tym blogu. Znajdziecie tam opisy i filmik, które wytłumaczą, jak tańczyć bezpiecznie, które ruchy są dozwolone, a z którymi należy poczekać, na okres już po porodzie i połogu.

A co jak jesteśmy już bardziej zaawansowane?

  Ciąża nie musi wcale oznaczać przerwy w tańcu. Jednak bez względu na to jak mocno jesteśmy zaawansowane bądźmy ostrożne. Oczywiście mamy większą świadomość naszego ciała, niż początkujące panie, dlatego zakres bezpiecznych ruchów nam się powiększa. Jednak to, że koleżanka lub tancerka w internecie, wykonuje z brzuszkiem szalone drum solo nie znaczy, że jest to bezpieczne i dla nas. Każda ciąża jest inna. Po co ryzykować. Taniec orientalny jest tak bogaty w style i ruchy, że na czas ciąży możemy spokojnie zrezygnować z intensywnego shimmy i mocnych akcentów, na rzecz wyćwiczenia innych elementów.
 Np. w  ferworze konkursów i pokazów, nie miałaś czasu na tańczenie słodkiego, spokojnego baladi, to teraz jest na to idealny moment. Tak samo jak na tworzenie nowych choregrafii, które będą jak znalazł do wyćwiczenia już po porodzie :)


Uwaga: Pamiętajmy, że decydując się na aktywność fizyczną w czasie ciąży, nie robimy tego tylko dla poprawy własnego samopoczucie, które oczywiście jest bardzo ważne, ale po to by być gotową do wydania na świat nowego człowieka. Dlatego nie ma co szaleć. Rozumiem, że dzisiaj panuje moda by w ciąży nie rezygnować ze sportu i ruchu, jednak zastanówmy się co będzie dla nas dwojga najlepsze. To, że są mamy które np. nie rezygnują w tym czasie z biegania itp, nie oznacza, że i my mamy zacząć uprawiać jogging. Słuchajmy własnego ciała ( konsultujmy się z lekarzem) i dobierzmy taką aktywność fizyczną, która będzie bezpieczna dla nas i dzidziusia.Warto też nieco wstrzymać się w I trymestrze, gdyż na początku nie wiemy jaki jest stan naszej ciąży, możemy wtedy z powodzeniem ćwiczyć inne elementy np.płynne ruchy rąk